8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1857 yılında New York kentindeki 40 bin kişinin çalıştığı bir dokuma fabrikasındaki kadınlar çalışma koşullarından dolayı grev yapar. Greve sert bir şekilde yanıt veren Amerika polisi, eylemcileri fabrikaya kilitler. Kilitlenen eylemcilerin 129 kişisi içeride çıkan yangın sonucu acı şekilde can verir. Bu trajik son Dünya Kadın Emekçileri Gününün temelini oluşturmuştur. Her yıl 8 Mart, 129 kadın işçiyi anmak ve kadınların da toplumun bir parçası olduğunu hatırlatmak amacıyla kutlanır.

Toplumun erkek bireylerinin elinde bulundurduğu haklar, kadınlar için de geçerliliğini korumalıdır. Bu demokrasinin temel eşitlik ilkesine dayanır. Dünya Kadınlar Günü de eşitlik kavramının bir sembolüdür. 8 Mart 1910 yılında resmen tanınmıştır. Ülkemizde 1921 yılından sonra kutlanmaya başlanan Dünya Kadınlar Gününe, 1980 yılı sonrasında kutlamalar 4 yıllık bir kesinti yaşamıştır.

Ülkemizde kutlanmaya başlandığı yıllarda çoğu Avrupa ülkesi tarafından bilinmeyen bir gündür 8 Mart aslında. Bu da demokrasinin sağlam temellerinin, ülkemizde Avrupa?ya göre daha önce atıldığını gösterir. Birleşmiş Milletler tarafından tanınması ise 1977 yılına dayanır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanındıktan sonra uluslararası bir önem kazanmış ve evrenselleşmiştir. Günümüzde 8 Marta dayanarak ortaya çıkmış, kadın haklarını savunucu binlere sosyal dernek ve kurumlar vardır. Bu sosyal örgütlerinin temel amacı, kadınlar arası yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktır.

8 Mart dünyadaki tüm kadınların günüdür. O fedakar insanların bu gününü kutlamak ve onlara hediyeler almak da tam olarak olmasa da erkeklere düşer. Erkekler için; çoğu zaman ilham alınan kişiler, çoğu zaman bu hayat yolundaki arkadaşlar, çoğu zamanda başarının arkasındaki mimarlardır kadınlar. Bir başka deyişle emekçidir kadınlar. Yılın sadece bir günü kadınları en azından bir çiçekle tebrik etmek gerekir. Verilen o çiçeğin anlamı çoktur aslında. O çiçek zamanı geldiğinde onları verilen değeri ve demokrasiyi ifade eder.