Yılbaşı Çiçeği

Zygocactus olarak da bilinen yılbaşı çiçeği; kasım, aralık ve ocak aylarında açar. Bu yüzden Türkçe ismi yılbaşı çiçeği olarak adlandırılmıştır.

Yılbaşı çiçeği görsel açıdan en göz alıcı çiçeklerden biridir. Etli ve narin yapraklara sahiptir. Yaprakların görünümü, yuvarlak dişli testere şeklinde iç içedir. Çiçek  görünümü ise; sarkık formlu, katmerli ve renklidir.

Kolay bir şekilde yetişebilen Zygocactus -yıl başı çiçeği-, dinlenme zamanlarında doğru bir şekilde yetiştirilmezse çiçek açmayabilir. Yani çiçeğin yetiştirilmesinde bazı incelikler bulunmaktadır. Yaz aylarında yarı gölge bir yerde, dışarıda durması çiçek için daha verimli olacaktır. Eylül ve Ekim aylarında suyu azaltılmalı ve serin bir yerde durmalıdır. Kasım ayında durmasını istediğiniz yere alıp, sulama artırılmalıdır. Bu tomurcuklanma döneminde asla yerinden oynatılmamalıdır ve güneşli bir pencere önüne koyulmalıdır. Çiçeklerin açması bittikten sonra sulama tekrar azaltılmalıdır. İlkbahara kadar sulamaya az miktarda, normal seyrinde devam edilmelidir. İlkbahar aylarında ise çiçeğin dışarı çıkarılması mümkünse, yetiştirilmesi için dışarı çıkarılması daha faydalı olmaktadır. Bu şekilde yılbaşı çiçeğiniz, her yıl gayet iyi çoğunlukta çiçek açacaktır. Çiçek bu şekilde bakıldığında, kökleri maksimum seviyede çoğalır. Kökler maksimum seviyede çoğaldığından, çiçek açma durumu da maksimum seviyede olacaktır.

Yılbaşı çiçeği doğada orkide gibi ağaç dallarında, kökleri ise açıkta yaşamaktadır. Kökleri tropikal ormanların havasına uyum sağlamıştır. Saksıda yetiştirirken ise orkideye benzer bir ortam yeterlidir. Tek farkı yılbaşı çiçeği kökleri, orkide köklerine göre daha incedir. Buda köklerin topraktan besin almada yeterince iyi olmadığı sonucunu doğurmaktadır. Bu yüzden besince verimi yüksek olan toprağa sahip olan saksıda yetiştirmek gerekir.

Yılbaşı çiçeğini tohum ile üretmek için tohumlar taze iken ekilmelidir. Tohum ekildikten sonraki çimlenme süresini kısaltmak istiyorsanız da sert kabuklu ve iri tohumlar kullanmanız tavsiye edilir. Bu tohumları ekmeden önce ıslatmanız da çimlenme süresini kısaltacaktır.

Eğer bakım konusunda zorlanıyor iseniz tanıdığınız, güvendiğiniz bir çiçekçi vasıtası ile aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.